TDK Corporation NLCV25T-1R0M-PFRD
NLCV25T-1R0M-PFRD picture photo
Mfg. Part Number
NLCV25T-1R0M-PFRD
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 1A 168 MOHM SMD
Datasheet Download
NLCV25T-1R0M-PFRD.pdf
Availability of NLCV25T-1R0M-PFRD
QUANTITY
NLCV25T-1R0M-PFRD Order Process
Ship out your order
Specifications of NLCV25T-1R0M-PFRD
Internal Part NumberEIS-NLCV25T-1R0M-PFRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, NLCV-PFD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)168 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)