TDK Corporation NLCV25T-6R8M-PFR
NLCV25T-6R8M-PFR picture photo
Mfg. Part Number
NLCV25T-6R8M-PFR
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 390MA 920 MOHM
Datasheet Download
NLCV25T-6R8M-PFR.pdf
Availability of NLCV25T-6R8M-PFR
QUANTITY
NLCV25T-6R8M-PFR Order Process
Ship out your order
Specifications of NLCV25T-6R8M-PFR
Internal Part NumberEIS-NLCV25T-6R8M-PFR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesNLCV-PF
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating390mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.104 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant38MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLCV25T-6R8M-PFR
Related LinksNLCV25T-, NLCV25T-6R8M-PFR Datasheet, TDK Corporation Distributor
NLCV25T-6R8M-PFR Details Description
Related parts for NLCV25T-6R8M-PFR
IC MPU/RESET CIRC 2.10V SC70-4 datasheet.pdf
KEYPAD KEYTOP LEG SET D NONILLUM datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 20POS 0.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT NK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
DC-DC CONV RAILWAY 8W SGL OUT datasheet.pdf