TDK Corporation NLCV32T-1R0M-PFR
NLCV32T-1R0M-PFR picture photo
Mfg. Part Number
NLCV32T-1R0M-PFR
Brief Description
FIXED IND 1UH 1.7A 55 MOHM SMD
Datasheet Download
NLCV32T-1R0M-PFR.pdf
Availability of NLCV32T-1R0M-PFR
QUANTITY
NLCV32T-1R0M-PFR Order Process
Ship out your order
Specifications of NLCV32T-1R0M-PFR
Internal Part NumberEIS-NLCV32T-1R0M-PFR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNLCV-PF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating1.7A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)66 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.40mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLCV32T-1R0M-PFR
Related LinksNLCV32T-, NLCV32T-1R0M-PFR Datasheet, TDK Corporation Distributor
NLCV32T-1R0M-PFR Details Description
Related parts for NLCV32T-1R0M-PFR
IC PHASE LOCK LOOP CMOS 16TSSOP datasheet.pdf
SOCKET HEX 3/32" 6.00" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO VOL CTRL 16-SOIC datasheet.pdf
IC SHIFT REG PIN/P-OUT 16SO datasheet.pdf
CONTACT PIN 20-24AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
QUICK DISCONNECT STANDARD CONN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 30A POWRFLAT datasheet.pdf