Artesyn Embedded Technologies NLP110-9912
NLP110-9912 picture photo
Mfg. Part Number
NLP110-9912
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 80W
Datasheet Download
NLP110-9912.pdf
Availability of NLP110-9912
QUANTITY
NLP110-9912 Order Process
Ship out your order
Specifications of NLP110-9912
Internal Part NumberEIS-NLP110-9912
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.4A
Power (Watts)80W (110W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency75%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.50" L x 3.00" W x 1.26" H (165.1mm x 76.2mm x 32.0mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max110W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLP110-9912
Related LinksNLP11, NLP110-9912 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
NLP110-9912 Details Description
Related parts for NLP110-9912
MOSFET N-CH 30V 100A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 2W J LEAD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 6DFN datasheet.pdf
CAP CER 180PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 82K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
P&S 2P 3W 20A/125V CONN SPLPF datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40A 80V TO-247AD datasheet.pdf