Artesyn Embedded Technologies NLP65-7629
NLP65-7629 picture photo
Mfg. Part Number
NLP65-7629
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 12V 65W
Datasheet Download
NLP65-7629.pdf
Availability of NLP65-7629
QUANTITY
NLP65-7629 Order Process
Ship out your order
Specifications of NLP65-7629
Internal Part NumberEIS-NLP65-7629
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
TypeOpen Frame
Number of Outputs2
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)7A, 2.5A
Power (Watts)65W (75W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency72%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.26" H (127.0mm x 76.2mm x 32.0mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max65W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLP65-7629
Related LinksNLP65, NLP65-7629 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
NLP65-7629 Details Description
Related parts for NLP65-7629
IDC CABLE-AKN60A/ AE60G / AKN60A datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 119.28VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 350MA 850 MOHM datasheet.pdf
TFLEX 6160,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 7POS TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf