Artesyn Embedded Technologies NLP65-9612
NLP65-9612 picture photo
Mfg. Part Number
NLP65-9612
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 65W
Datasheet Download
NLP65-9612.pdf
Availability of NLP65-9612
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NLP65-9612 Order Process
Ship out your order
Specifications of NLP65-9612
Internal Part NumberEIS-NLP65-9612
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesNLP65
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5.4A
Power (Watts)65W (75W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency72%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.26" H (127.0mm x 76.2mm x 32.0mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max65W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLP65-9612
Related LinksNLP65, NLP65-9612 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
NLP65-9612 Details Description
Related parts for NLP65-9612
RES SMD 47 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE SHIFT datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES 2K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1.8K OHM 10SIP datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 30K OHM 50W datasheet.pdf