Artesyn Embedded Technologies NLP65-9620
NLP65-9620 picture photo
Mfg. Part Number
NLP65-9620
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 24V 65W
Datasheet Download
NLP65-9620.pdf
Availability of NLP65-9620
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NLP65-9620 Order Process
Ship out your order
Specifications of NLP65-9620
Internal Part NumberEIS-NLP65-9620
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesNLP65
TypeOpen Frame
Number of Outputs2
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 224V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)7A, 2A
Power (Watts)65W (75W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency72%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.26" H (127.0mm x 76.2mm x 32.0mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max65W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLP65-9620
Related LinksNLP65, NLP65-9620 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
NLP65-9620 Details Description
Related parts for NLP65-9620
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
JUN-POW-TIM CONTACT datasheet.pdf
MODULE POWER DC/DC POL 3A SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" GOLD datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 3000K 3SMD datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf