ITT Cannon, LLC NLS-N-BK-S120-M40B
NLS-N-BK-S120-M40B picture photo
Mfg. Part Number
NLS-N-BK-S120-M40B
Brief Description
CONN LINE SOURCE SET SCREW 1POS
Datasheet Download
NLS-N-BK-S120-M40B.pdf
Availability of NLS-N-BK-S120-M40B
QUANTITY
NLS-N-BK-S120-M40B Order Process
Ship out your order
Specifications of NLS-N-BK-S120-M40B
Internal Part NumberEIS-NLS-N-BK-S120-M40B
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSet Screw
Contact Finish Thickness-
Current Rating400A
Voltage - Rated1000VAC, 1500VDC
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLS-N-BK-S120-M40B
Related LinksNLS-N-BK-, NLS-N-BK-S120-M40B Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
NLS-N-BK-S120-M40B Details Description
Related parts for NLS-N-BK-S120-M40B
IC SWITCH SPDT SC70-6 datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT PROG 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 16POS .100 30AU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf