TDK Corporation NLV25T-056J-PF
NLV25T-056J-PF picture photo
Mfg. Part Number
NLV25T-056J-PF
Brief Description
FIXED IND 56NH 340MA 600 MOHM
Datasheet Download
NLV25T-056J-PF.pdf
Availability of NLV25T-056J-PF
QUANTITY
NLV25T-056J-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of NLV25T-056J-PF
Internal Part NumberEIS-NLV25T-056J-PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesNLV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating340mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)600 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.1GHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLV25T-056J-PF
Related LinksNLV25T-, NLV25T-056J-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
NLV25T-056J-PF Details Description
Related parts for NLV25T-056J-PF
RES SMD 549 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 110UH 3A 90 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO204AC datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 1.65MM datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf