TDK Corporation NLV25T-056J-PFD
NLV25T-056J-PFD picture photo
Mfg. Part Number
NLV25T-056J-PFD
Brief Description
FIXED IND 56NH 340MA 600 MOHM
Datasheet Download
NLV25T-056J-PFD.pdf
Availability of NLV25T-056J-PFD
QUANTITY
NLV25T-056J-PFD Order Process
Ship out your order
Specifications of NLV25T-056J-PFD
Internal Part NumberEIS-NLV25T-056J-PFD
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, NLV-PFD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating340mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)600 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.1GHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLV25T-056J-PFD
Related LinksNLV25T-, NLV25T-056J-PFD Datasheet, TDK Corporation Distributor
NLV25T-056J-PFD Details Description
Related parts for NLV25T-056J-PFD
LED ORANGE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 6ROW 2MM STR GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 41PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
CAP CER 18PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.60mm pitch datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 35NS 32SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 78 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
820UF 200V 35X30MM 105C 5000H datasheet.pdf