TDK Corporation NLV25T-1R0J-PF
NLV25T-1R0J-PF picture photo
Mfg. Part Number
NLV25T-1R0J-PF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 245MA 1.1 OHM SMD
Datasheet Download
NLV25T-1R0J-PF.pdf
Availability of NLV25T-1R0J-PF
QUANTITY
NLV25T-1R0J-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of NLV25T-1R0J-PF
Internal Part NumberEIS-NLV25T-1R0J-PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNLV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±5%
Current Rating245mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant245MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLV25T-1R0J-PF
Related LinksNLV25T-, NLV25T-1R0J-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
NLV25T-1R0J-PF Details Description
Related parts for NLV25T-1R0J-PF
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
IC AMPLIFIER DBL 870MHZ H02 datasheet.pdf
CONN HEADR 68POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
INSERT 6P6C JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
26W COVER ASSEMBLY datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 11K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 7K OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
MMCX RA-MMCX STRT PLG RG-178 6" datasheet.pdf