TDK Corporation NLV25T-560J-PF
NLV25T-560J-PF picture photo
Mfg. Part Number
NLV25T-560J-PF
Brief Description
FIXED IND 56UH 75MA 12.1 OHM SMD
Datasheet Download
NLV25T-560J-PF.pdf
Availability of NLV25T-560J-PF
QUANTITY
NLV25T-560J-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of NLV25T-560J-PF
Internal Part NumberEIS-NLV25T-560J-PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesNLV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance56µH
Tolerance±5%
Current Rating75mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)12.1 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant16MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLV25T-560J-PF
Related LinksNLV25T-, NLV25T-560J-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
NLV25T-560J-PF Details Description
Related parts for NLV25T-560J-PF
FIXED IND 270UH 145MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 62POS .100 SRT TIN datasheet.pdf
SOLID STATE SWITCH HALL EFFECT datasheet.pdf
CONN HOUSING 16POS 2MM W/KEY datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 0804 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
DSUB SPRING LATCH PLATE DD X2 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 4A datasheet.pdf
2.7 V to 5.5 V, 250 uA, Rail-to-Rail Output, Dual 16-Bit nanoDAC IC datasheet.pdf