TDK Corporation NLV25T-5R6J-PF
NLV25T-5R6J-PF picture photo
Mfg. Part Number
NLV25T-5R6J-PF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 170MA 2.5 OHM
Datasheet Download
NLV25T-5R6J-PF.pdf
Availability of NLV25T-5R6J-PF
QUANTITY
NLV25T-5R6J-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of NLV25T-5R6J-PF
Internal Part NumberEIS-NLV25T-5R6J-PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNLV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance5.6µH
Tolerance±5%
Current Rating170mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.5 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant42MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLV25T-5R6J-PF
Related LinksNLV25T-, NLV25T-5R6J-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
NLV25T-5R6J-PF Details Description
Related parts for NLV25T-5R6J-PF
TERM BLOCK PCB 6POS 5.0MM GREEN datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA MINI6 datasheet.pdf
FUSE GLASS 150MA 350VAC 140VDC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 56A datasheet.pdf
RSF 20 Z INTERFACE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
FUSE LINK EDISON TYPE T 80A NRB datasheet.pdf
20V, SOT23F, PNP medium power transistor IC datasheet.pdf