TDK Corporation NLV32T-180J-PF
NLV32T-180J-PF picture photo
Mfg. Part Number
NLV32T-180J-PF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 120MA 3.3 OHM SMD
Datasheet Download
NLV32T-180J-PF.pdf
Availability of NLV32T-180J-PF
QUANTITY
NLV32T-180J-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of NLV32T-180J-PF
Internal Part NumberEIS-NLV32T-180J-PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNLV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance18µH
Tolerance±5%
Current Rating120mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.3 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.40mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLV32T-180J-PF
Related LinksNLV32T-, NLV32T-180J-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
NLV32T-180J-PF Details Description
Related parts for NLV32T-180J-PF
RES SMD 432K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC POT DIGITAL 128POS 14-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 0.187 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 4A 250V datasheet.pdf
SMA PLUG STR RP RG58 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMB datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf