TDK Corporation NLV32T-1R8J-EF
NLV32T-1R8J-EF picture photo
Mfg. Part Number
NLV32T-1R8J-EF
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 350MA 900 MOHM
Datasheet Download
NLV32T-1R8J-EF.pdf
Availability of NLV32T-1R8J-EF
QUANTITY
NLV32T-1R8J-EF Order Process
Ship out your order
Specifications of NLV32T-1R8J-EF
Internal Part NumberEIS-NLV32T-1R8J-EF
FamilyFixed Inductors
SeriesNLV-EF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±5%
Current Rating350mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLV32T-1R8J-EF
Related LinksNLV32T-, NLV32T-1R8J-EF Datasheet, TDK Corporation Distributor
NLV32T-1R8J-EF Details Description
Related parts for NLV32T-1R8J-EF
CONN HEADER 21POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 1.5V 12MM PCMNT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf