TDK Corporation NLV32T-560J-EF
NLV32T-560J-EF picture photo
Mfg. Part Number
NLV32T-560J-EF
Brief Description
FIXED IND 56UH 55MA 8 OHM SMD
Datasheet Download
NLV32T-560J-EF.pdf
Availability of NLV32T-560J-EF
QUANTITY
NLV32T-560J-EF Order Process
Ship out your order
Specifications of NLV32T-560J-EF
Internal Part NumberEIS-NLV32T-560J-EF
FamilyFixed Inductors
SeriesNLV-EF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±5%
Current Rating55mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLV32T-560J-EF
Related LinksNLV32T-, NLV32T-560J-EF Datasheet, TDK Corporation Distributor
NLV32T-560J-EF Details Description
Related parts for NLV32T-560J-EF
CAP CER 10UF 25V Y5V 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 332 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
PANEL MOUNT IND BLU WATER TIGHT datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf