Cornell Dubilier Electronics NLW150-25
NLW150-25 picture photo
Mfg. Part Number
NLW150-25
Brief Description
CAP ALUM 150UF 25V AXIAL
Datasheet Download
NLW150-25.pdf
Availability of NLW150-25
QUANTITY
NLW150-25 Order Process
Ship out your order
Specifications of NLW150-25
Internal Part NumberEIS-NLW150-25
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current260mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.400" Dia x 1.060" L (10.16mm x 26.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLW150-25
Related LinksNLW1, NLW150-25 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
NLW150-25 Details Description
Related parts for NLW150-25
RES 62 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST HEX 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 560PF 5% 500V 2220 datasheet.pdf
FUSE INDUST 40A 690V CLASS GG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
IC AMP LNA 9-18GHZ 5X5QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG PLUG FLEX 32POS SKTS datasheet.pdf