Cornell Dubilier Electronics NLW20-100
NLW20-100 picture photo
Mfg. Part Number
NLW20-100
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 20UF 100V AXIAL
Datasheet Download
NLW20-100.pdf
Availability of NLW20-100
QUANTITY
NLW20-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of NLW20-100
Internal Part NumberEIS-NLW20-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNLW
PackagingBulk
Capacitance20µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current122mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.400" Dia x 1.060" L (10.16mm x 26.92mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLW20-100
Related LinksNLW2, NLW20-100 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
NLW20-100 Details Description
Related parts for NLW20-100
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 10POS PCB datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER SF 2/21 datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 2W SMBJ datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 51NH 660MA 250 MOHM datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
20UF 50V 8X20.5 85C AXI datasheet.pdf