Cornell Dubilier Electronics NLW200-12
NLW200-12 picture photo
Mfg. Part Number
NLW200-12
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 200UF 12V AXIAL
Datasheet Download
NLW200-12.pdf
Availability of NLW200-12
QUANTITY
NLW200-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of NLW200-12
Internal Part NumberEIS-NLW200-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNLW
PackagingBulk
Capacitance200µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating12V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.7 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current270mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.400" Dia x 0.940" L (10.16mm x 23.88mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLW200-12
Related LinksNLW2, NLW200-12 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
NLW200-12 Details Description
Related parts for NLW200-12
IDC CABLE - MKS20K/MC20F/MCE20K datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 150NS 32TSOP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT datasheet.pdf