Cornell Dubilier Electronics NLW200-25
NLW200-25 picture photo
Mfg. Part Number
NLW200-25
Brief Description
CAP ALUM 200UF 25V AXIAL
Datasheet Download
NLW200-25.pdf
Availability of NLW200-25
QUANTITY
NLW200-25 Order Process
Ship out your order
Specifications of NLW200-25
Internal Part NumberEIS-NLW200-25
PackagingBulk
Capacitance200µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current320mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.400" Dia x 1.060" L (10.16mm x 26.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLW200-25
Related LinksNLW2, NLW200-25 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
NLW200-25 Details Description
Related parts for NLW200-25
COILED CORD DUAL COND GND 10' datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.01M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE FRED SMB datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
GREEN 3 POS METAL datasheet.pdf