Cornell Dubilier Electronics NLW250-12
NLW250-12 picture photo
Mfg. Part Number
NLW250-12
Brief Description
CAP ALUM 250UF 12V AXIAL
Datasheet Download
NLW250-12.pdf
Availability of NLW250-12
QUANTITY
NLW250-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of NLW250-12
Internal Part NumberEIS-NLW250-12
PackagingBulk
Capacitance250µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating12V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current290mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.400" Dia x 0.940" L (10.16mm x 23.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLW250-12
Related LinksNLW2, NLW250-12 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
NLW250-12 Details Description
Related parts for NLW250-12
IC TRPL SUPPLY MONITOR 5V 8-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 58MM datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 170POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 62POS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
508 TB SPR CLA PRESS FIT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC/28VDC datasheet.pdf