Cornell Dubilier Electronics NLW300-25
NLW300-25 picture photo
Mfg. Part Number
NLW300-25
Brief Description
CAP ALUM 300UF 25V AXIAL
Datasheet Download
NLW300-25.pdf
Availability of NLW300-25
QUANTITY
NLW300-25 Order Process
Ship out your order
Specifications of NLW300-25
Internal Part NumberEIS-NLW300-25
PackagingBulk
Capacitance300µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)880 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current420mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.400" Dia x 1.570" L (10.16mm x 39.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLW300-25
Related LinksNLW3, NLW300-25 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
NLW300-25 Details Description
Related parts for NLW300-25
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE STRT CMR 18M datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM DUAL PCB 28POS datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf