FFF NM04100000J0G
NM04100000J0G picture photo
Mfg. Part Number
NM04100000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
350 TB SPR CLA 90D THR
Datasheet Download
NM04100000J0G.pdf
Availability of NM04100000J0G
QUANTITY
NM04100000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of NM04100000J0G
Internal Part NumberEIS-NM04100000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,055
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesNM
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level4
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current-
Voltage300V
Wire Gauge16-22, 18-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
Features-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NM04100000J0G
Related LinksNM0410, NM04100000J0G Datasheet, FFF Distributor
NM04100000J0G Details Description
Related parts for NM04100000J0G
DIODE VARACTOR 10V USC datasheet.pdf
TRANS PNP 65V 0.1A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 SMD datasheet.pdf
POT 100 OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
SCOPEMETER 60 MHZ COLOR datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ16B M40 datasheet.pdf
AA-2704-06X BULK datasheet.pdf
COMBO-D 27H2 PIN ST PCB datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf