Fairchild Semiconductor NM27C512V120
NM27C512V120 picture photo
Mfg. Part Number
NM27C512V120
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC OTP 512KBIT 120NS 32PLCC
Datasheet Download
NM27C512V120.pdf
Availability of NM27C512V120
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NM27C512V120 Order Process
Ship out your order
Specifications of NM27C512V120
Internal Part NumberEIS-NM27C512V120
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size512K (64K x 8)
Speed120ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NM27C512V120
Related LinksNM27C5, NM27C512V120 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
NM27C512V120 Details Description
Related parts for NM27C512V120
SCR DBL HISCR 2000V 230A MAGNPAK datasheet.pdf
IC CTRLR SEQ HOTSWAP DUAL 8SOIC datasheet.pdf
STORAGE CONTAINER 17X13X10-3/4 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW SC75 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.62 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf