Murata Electronics North America NMG1505SC
NMG1505SC picture photo
Mfg. Part Number
NMG1505SC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 400MA 2W
Datasheet Download
NMG1505SC.pdf
Availability of NMG1505SC
QUANTITY
NMG1505SC Order Process
Ship out your order
Specifications of NMG1505SC
Internal Part NumberEIS-NMG1505SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Power DC/DC Converters <5W
Featured ProductNMG Series Isolated 2 W Single-Output DC/DC Converters
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesNMG
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.30" W x 0.40" H (19.6mm x 7.6mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NMG1505SC
Related LinksNMG1, NMG1505SC Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
NMG1505SC Details Description
Related parts for NMG1505SC
CONV DC-DC 75W 48VIN 3.3V NEG-EN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 100COND 28AWG 200' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 14A TO-220 datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
KIT IN-LINE REGULATOR +1.8V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 8.1A 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 180W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf