Murata Electronics North America NMK1209SAC
NMK1209SAC picture photo
Mfg. Part Number
NMK1209SAC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 9V 2W
Datasheet Download
NMK1209SAC.pdf
Availability of NMK1209SAC
QUANTITY
NMK1209SAC Order Process
Ship out your order
Specifications of NMK1209SAC
Internal Part NumberEIS-NMK1209SAC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Power DC/DC Converters <5W
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesNMK
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)222mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.30" W x 0.40" H (19.7mm x 7.7mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NMK1209SAC
Related LinksNMK12, NMK1209SAC Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
NMK1209SAC Details Description
Related parts for NMK1209SAC
HEAVY POLYESTER CTD BAND datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MODULAR CONTACT SMD FEMALE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.221 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf