AVX Corporation NOJB476M001RWJ
NOJB476M001RWJ picture photo
Mfg. Part Number
NOJB476M001RWJ
Manufacturer
Product Category
Niobium Oxide Capacitors
Brief Description
CAP NIOB OXID 47UF 20% 1.8V 1210
Datasheet Download
NOJB476M001RWJ.pdf
Availability of NOJB476M001RWJ
QUANTITY
NOJB476M001RWJ Order Process
Ship out your order
Specifications of NOJB476M001RWJ
Internal Part NumberEIS-NOJB476M001RWJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOxiCap™ Niobium Oxide Capacitor
Components for Alternate Energy Applications
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyNiobium Oxide Capacitors
SeriesOxiCap® NOJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1.8V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
Current - Leakage1.7µA
Dissipation Factor6%
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Manufacturer Size CodeB
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NOJB476M001RWJ
Related LinksNOJB476, NOJB476M001RWJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
NOJB476M001RWJ Details Description
Related parts for NOJB476M001RWJ
JUMPER-H1503TR/A3048B/X 6" datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
DSUB 3HK3 F HP PC G T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
OPTION CARD INPUT LPAX0500 datasheet.pdf
IIOC TERMINATION BLADE datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 2W datasheet.pdf
LED LH351B COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf