AVX Corporation NOSC107M006R0150
NOSC107M006R0150 picture photo
Mfg. Part Number
NOSC107M006R0150
Manufacturer
Product Category
Niobium Oxide Capacitors
Brief Description
CAP NIOB OXI 100UF 20% 6.3V 2312
Datasheet Download
NOSC107M006R0150.pdf
Availability of NOSC107M006R0150
QUANTITY
NOSC107M006R0150 Order Process
Ship out your order
Specifications of NOSC107M006R0150
Internal Part NumberEIS-NOSC107M006R0150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOxiCap™ Niobium Oxide Capacitor
Components for Alternate Energy Applications
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyNiobium Oxide Capacitors
SeriesOxiCap® NOS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Current - Leakage12µA
Dissipation Factor8%
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Manufacturer Size CodeC
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesLow ESR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NOSC107M006R0150
Related LinksNOSC107M, NOSC107M006R0150 Datasheet, AVX Corporation Distributor
NOSC107M006R0150 Details Description
Related parts for NOSC107M006R0150
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 16V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C AMBER SMD datasheet.pdf
RES SMD 10.7KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
9POS M WATER RES SC. M3 datasheet.pdf