Standex-Meder Electronics NP05-1C90-500-250
NP05-1C90-500-250 picture photo
Mfg. Part Number
NP05-1C90-500-250
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED SPDT 250MA 5V
Datasheet Download
NP05-1C90-500-250.pdf
Availability of NP05-1C90-500-250
QUANTITY
NP05-1C90-500-250 Order Process
Ship out your order
Specifications of NP05-1C90-500-250
Internal Part NumberEIS-NP05-1C90-500-250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Mapping
Standard Package48
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesNP
PackagingTube
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current10mA
Coil Voltage5VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)250mA
Switching Voltage175VAC, 175VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.75 VDC
Operate Time0.7ms
Release Time1.5ms
FeaturesMagnetic Shield
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact Material-
Coil Power50 mW
Coil Resistance500 Ohms
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP05-1C90-500-250
Related LinksNP05-1C9, NP05-1C90-500-250 Datasheet, Standex-Meder Electronics Distributor
NP05-1C90-500-250 Details Description
Related parts for NP05-1C90-500-250
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf