Standex-Meder Electronics NP05-2A66-500-220
NP05-2A66-500-220 picture photo
Mfg. Part Number
NP05-2A66-500-220
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED DPST 500MA 5V
Datasheet Download
NP05-2A66-500-220.pdf
Availability of NP05-2A66-500-220
QUANTITY
NP05-2A66-500-220 Order Process
Ship out your order
Specifications of NP05-2A66-500-220
Internal Part NumberEIS-NP05-2A66-500-220
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Mapping
Standard Package48
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesNP
PackagingTube
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current10mA
Coil Voltage5VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)500mA
Switching Voltage200VAC, 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.75 VDC
Operate Time0.5ms
Release Time0.1ms
FeaturesMagnetic Shield
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact Material-
Coil Power50 mW
Coil Resistance500 Ohms
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP05-2A66-500-220
Related LinksNP05-2A6, NP05-2A66-500-220 Datasheet, Standex-Meder Electronics Distributor
NP05-2A66-500-220 Details Description
Related parts for NP05-2A66-500-220
FIXED IND 82MH 65MA 79.3 OHM TH datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ANALOG 16DIP datasheet.pdf
IC RS232 3V5.5V 15KVESD 16-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 6V datasheet.pdf
IGBT 600V 110A 416W SP4 datasheet.pdf
IC PMU 5CH CONV/LDO REG 24VQFN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf