Renesas Electronics America NP110N03PUG-E1-AY
NP110N03PUG-E1-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP110N03PUG-E1-AY
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V MP-25ZP/TO-263
Datasheet Download
NP110N03PUG-E1-AY.pdf
Availability of NP110N03PUG-E1-AY
QUANTITY
NP110N03PUG-E1-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP110N03PUG-E1-AY
Internal Part NumberEIS-NP110N03PUG-E1-AY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C110A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.5 mOhm @ 55A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs380nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds24600pF @ 25V
Power - Max1.8W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP110N03PUG-E1-AY
Related LinksNP110N03, NP110N03PUG-E1-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP110N03PUG-E1-AY Details Description
Related parts for NP110N03PUG-E1-AY
RES 11 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 680UF 20% 4V 2924 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 3KV X7R 3640 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
INSERT 6P6C JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES 470K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf