Renesas Electronics America NP180N055TUJ-E1-AY
NP180N055TUJ-E1-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP180N055TUJ-E1-AY
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 180A TO-263-7
Datasheet Download
NP180N055TUJ-E1-AY.pdf
Availability of NP180N055TUJ-E1-AY
QUANTITY
NP180N055TUJ-E1-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP180N055TUJ-E1-AY
Internal Part NumberEIS-NP180N055TUJ-E1-AY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication Site Change 10/Oct/2013
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C180A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.3 mOhm @ 90A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs230nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds14250pF @ 25V
Power - Max1.8W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP180N055TUJ-E1-AY
Related LinksNP180N055, NP180N055TUJ-E1-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP180N055TUJ-E1-AY Details Description
Related parts for NP180N055TUJ-E1-AY
RES SMD 20.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
QUICKIE* HEADER datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 770MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 35A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf