Renesas Electronics America NP180N055TUK-E1-AY
NP180N055TUK-E1-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP180N055TUK-E1-AY
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 180A TO-263
Datasheet Download
NP180N055TUK-E1-AY.pdf
Availability of NP180N055TUK-E1-AY
QUANTITY
NP180N055TUK-E1-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP180N055TUK-E1-AY
Internal Part NumberEIS-NP180N055TUK-E1-AY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C180A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.4 mOhm @ 90A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs294nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds16050pF @ 25V
Power - Max1.8W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP180N055TUK-E1-AY
Related LinksNP180N055, NP180N055TUK-E1-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP180N055TUK-E1-AY Details Description
Related parts for NP180N055TUK-E1-AY
RELAY TIMER DGTL TRANS 12-24VDC datasheet.pdf
BATT PACK 8.4V D 6500MAH NIMH datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 25W DPAK datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 16QFN datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 135MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
CORD GRIP, PG29, NPB, 4 X 5.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
TWEEZERS POINT STRONG OOD 3.54" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf