Renesas Electronics America NP22N055SLE-E1-AY
NP22N055SLE-E1-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP22N055SLE-E1-AY
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 22A TO-252
Datasheet Download
NP22N055SLE-E1-AY.pdf
Availability of NP22N055SLE-E1-AY
QUANTITY
NP22N055SLE-E1-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP22N055SLE-E1-AY
Internal Part NumberEIS-NP22N055SLE-E1-AY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C22A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs37 mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs23nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1100pF @ 25V
Power - Max1.2W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252 (MP-3ZK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP22N055SLE-E1-AY
Related LinksNP22N055, NP22N055SLE-E1-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP22N055SLE-E1-AY Details Description
Related parts for NP22N055SLE-E1-AY
RES SMD 0.043 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 2W 5V 400MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS 1.27MM datasheet.pdf