ON Semiconductor NP3100SCT3G
NP3100SCT3G picture photo
Mfg. Part Number
NP3100SCT3G
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
THYRISTOR 275V 100A SMB
Datasheet Download
NP3100SCT3G.pdf
Availability of NP3100SCT3G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NP3100SCT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of NP3100SCT3G
Internal Part NumberEIS-NP3100SCT3G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLTSPD Product 10/Jul/2012
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover350V
Voltage - Off State275V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)-
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance76pF
Package / CaseDO-214AA, SMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP3100SCT3G
Related LinksNP310, NP3100SCT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NP3100SCT3G Details Description
Related parts for NP3100SCT3G
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 5A 6V datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 417 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IIOC TERMINATION/CUT-OFF datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC FPGA/CPLD NV 178 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf