Renesas Electronics America NP32N055SDE-E1-AY
NP32N055SDE-E1-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP32N055SDE-E1-AY
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 32A TO-252
Datasheet Download
NP32N055SDE-E1-AY.pdf
Availability of NP32N055SDE-E1-AY
QUANTITY
NP32N055SDE-E1-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP32N055SDE-E1-AY
Internal Part NumberEIS-NP32N055SDE-E1-AY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Aug/2013
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C32A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs24 mOhm @ 16A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs41nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2000pF @ 25V
Power - Max1.2W