ON Semiconductor NP3500SCMCT3G
NP3500SCMCT3G picture photo
Mfg. Part Number
NP3500SCMCT3G
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
THYRISTOR 320V 400A SMB
Datasheet Download
NP3500SCMCT3G.pdf
Availability of NP3500SCMCT3G
QUANTITY
NP3500SCMCT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of NP3500SCMCT3G
Internal Part NumberEIS-NP3500SCMCT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Jul/2012
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover400V
Voltage - Off State320V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance33pF
Package / CaseDO-214AA, SMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP3500SCMCT3G
Related LinksNP3500, NP3500SCMCT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NP3500SCMCT3G Details Description
Related parts for NP3500SCMCT3G
SIM PROGRAM FOR 68HC908MR8/MR32 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A CPD datasheet.pdf
SOCKET FUSE 5X20/6.3X32 PNL MNT datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG NATURAL 2500' datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 100MA 40 OHM TH datasheet.pdf
PLATE FRONT SHEAR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf