Renesas Electronics America NP40N055KLE-E1-AY
NP40N055KLE-E1-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP40N055KLE-E1-AY
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 40A TO-263
Datasheet Download
NP40N055KLE-E1-AY.pdf
Availability of NP40N055KLE-E1-AY
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NP40N055KLE-E1-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP40N055KLE-E1-AY
Internal Part NumberEIS-NP40N055KLE-E1-AY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Aug/2013
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs23 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs41nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1950pF @ 25V
Power - Max1.8W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP40N055KLE-E1-AY
Related LinksNP40N055, NP40N055KLE-E1-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP40N055KLE-E1-AY Details Description
Related parts for NP40N055KLE-E1-AY
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 360K OHM 1206 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RECEPT 144POS W/O POST SMD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
75 OHM BNC PLUG BELDEN 8218 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOT23 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 30V 3.33A datasheet.pdf