Renesas Electronics America NP48N055MLE-S18-AY
NP48N055MLE-S18-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP48N055MLE-S18-AY
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 48A TO-220
Datasheet Download
NP48N055MLE-S18-AY.pdf
Availability of NP48N055MLE-S18-AY
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NP48N055MLE-S18-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP48N055MLE-S18-AY
Internal Part NumberEIS-NP48N055MLE-S18-AY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Aug/2013
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C48A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs17 mOhm @ 24A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs60nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3000pF @ 25V
Power - Max1.8W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP48N055MLE-S18-AY
Related LinksNP48N055M, NP48N055MLE-S18-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP48N055MLE-S18-AY Details Description
Related parts for NP48N055MLE-S18-AY
IC VOLT DETECT 4.6V N-CH CMOS SM datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
IC OSC SILICON 8MHZ 8-DFN datasheet.pdf
IC SSR HI SIDE SMART 60V PWRSO10 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 250MA 300 MOHM datasheet.pdf
ANT DLINK 12DBI 10" N FEM datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE 4COND BLACK 328.1' datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 310VAC RADIAL datasheet.pdf