Renesas Electronics America NP48N055NLE-S18-AY
NP48N055NLE-S18-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP48N055NLE-S18-AY
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 48A TO-262
Datasheet Download
NP48N055NLE-S18-AY.pdf
Availability of NP48N055NLE-S18-AY
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NP48N055NLE-S18-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP48N055NLE-S18-AY
Internal Part NumberEIS-NP48N055NLE-S18-AY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Aug/2013
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C48A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs17 mOhm @ 24A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs60nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3000pF @ 25V
Power - Max1.8W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP48N055NLE-S18-AY
Related LinksNP48N055N, NP48N055NLE-S18-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP48N055NLE-S18-AY Details Description
Related parts for NP48N055NLE-S18-AY
IC INVRTR SCMTT-TRGG DUAL 6DSBGA datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST VM 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3.9UF 16V Y5V 1206 datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 220MA 2.41 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSEM WFL-WFL 100MM ULTRA datasheet.pdf
HEAT SINK datasheet.pdf
CAP 25KVP 500PF 5% datasheet.pdf