Renesas Electronics America NP60N055VUK-E1-AY
NP60N055VUK-E1-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP60N055VUK-E1-AY
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 60A TO-252
Datasheet Download
NP60N055VUK-E1-AY.pdf
Availability of NP60N055VUK-E1-AY
QUANTITY
NP60N055VUK-E1-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP60N055VUK-E1-AY
Internal Part NumberEIS-NP60N055VUK-E1-AY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C60A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5.5 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 253µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs63nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3750pF @ 25V
Power - Max1.2W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP60N055VUK-E1-AY
Related LinksNP60N055, NP60N055VUK-E1-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP60N055VUK-E1-AY Details Description
Related parts for NP60N055VUK-E1-AY
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC DAC V-OUT 12BIT MULTI 24-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1A TO-92 datasheet.pdf
TOOL DIE SET FOR MQS 1.2MM datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 700VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR AMBER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSR 1031FCBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
SCR 1800V 1290A B-PUK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A 8-SO datasheet.pdf