Renesas Electronics America NP80N055NLE-S18-AY
NP80N055NLE-S18-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP80N055NLE-S18-AY
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO-262
Datasheet Download
NP80N055NLE-S18-AY.pdf
Availability of NP80N055NLE-S18-AY
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NP80N055NLE-S18-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP80N055NLE-S18-AY
Internal Part NumberEIS-NP80N055NLE-S18-AY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Aug/2013
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs11 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs75nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4400pF @ 25V
Power - Max1.8W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP80N055NLE-S18-AY
Related LinksNP80N055N, NP80N055NLE-S18-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP80N055NLE-S18-AY Details Description
Related parts for NP80N055NLE-S18-AY
CONN RCPT 2POS MALE IN-LINE #16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
BOARD PICKIT 44PIN PIC18F45K20 datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
HSCH 2 5-2U-TTTT 9005 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf