Renesas Electronics America NP82N04NLG-S18-AY
NP82N04NLG-S18-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP82N04NLG-S18-AY
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 82A TO-262
Datasheet Download
NP82N04NLG-S18-AY.pdf
Availability of NP82N04NLG-S18-AY
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NP82N04NLG-S18-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP82N04NLG-S18-AY
Internal Part NumberEIS-NP82N04NLG-S18-AY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Aug/2013
Standard Package50
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C82A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.2 mOhm @ 41A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9000pF @ 25V
Power - Max1.8W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP82N04NLG-S18-AY
Related LinksNP82N04N, NP82N04NLG-S18-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP82N04NLG-S18-AY Details Description
Related parts for NP82N04NLG-S18-AY
TRANS PNP 80V 4A TO225AA datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 325.5UH SMD datasheet.pdf
SWITCH DISCONNECT 100A 600V BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
KIT EVAL FOR 4302 RF DSA datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
UMY3006 SPECIAL UNIVERSAL MAT datasheet.pdf
IC SDRAM 256MB 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf