Renesas Electronics America NP89N055PUK-E1-AY
NP89N055PUK-E1-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP89N055PUK-E1-AY
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 90A TO-220
Datasheet Download
NP89N055PUK-E1-AY.pdf
Availability of NP89N055PUK-E1-AY
QUANTITY
NP89N055PUK-E1-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP89N055PUK-E1-AY
Internal Part NumberEIS-NP89N055PUK-E1-AY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C90A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4 mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs102nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6000pF @ 25V
Power - Max1.8W