| Internal Part Number | EIS-NP90N04VUG-E1-AY | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 28/Aug/2013 | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer Fabrication Site Change 10/Oct/2013 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 90A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4 mOhm @ 45A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 135nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 7500pF @ 25V | |
| Power - Max | 1.2W | |