Renesas Electronics America NP90N055MUK-S18-AY
NP90N055MUK-S18-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP90N055MUK-S18-AY
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 90A TO-220
Datasheet Download
NP90N055MUK-S18-AY.pdf
Availability of NP90N055MUK-S18-AY
QUANTITY
NP90N055MUK-S18-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP90N055MUK-S18-AY
Internal Part NumberEIS-NP90N055MUK-S18-AY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C90A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.8 mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs120nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7350pF @ 25V
Power - Max1.8W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP90N055MUK-S18-AY
Related LinksNP90N055M, NP90N055MUK-S18-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP90N055MUK-S18-AY Details Description
Related parts for NP90N055MUK-S18-AY
CAP ALUM 680UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V/3.3V 10MLF datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IGBT 600V 13A 90W D2PAK datasheet.pdf
CONN TERM BLK 9POS 7.62MM R/A datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 450MHZ 24TSSOP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 30POS JAM NUT SKT datasheet.pdf