Renesas Electronics America NP90N055MUK-S18-AY
NP90N055MUK-S18-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP90N055MUK-S18-AY
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 90A TO-220
Datasheet Download
NP90N055MUK-S18-AY.pdf
Availability of NP90N055MUK-S18-AY
QUANTITY
NP90N055MUK-S18-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP90N055MUK-S18-AY
Internal Part NumberEIS-NP90N055MUK-S18-AY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C90A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.8 mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs120nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7350pF @ 25V
Power - Max1.8W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP90N055MUK-S18-AY
Related LinksNP90N055M, NP90N055MUK-S18-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP90N055MUK-S18-AY Details Description
Related parts for NP90N055MUK-S18-AY
IC DUAL V COMP 8-SOIC datasheet.pdf
IC BUFFER HEX 1INPUT 16DIP datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 17POS 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN O-RING FOR BNC CONNECTOR datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 50V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
150UF 15V 10X20 105C RAD datasheet.pdf