Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPA-100B-10WD
NPA-100B-10WD picture photo
Mfg. Part Number
NPA-100B-10WD
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESSURE DIFF 10" H2O
Datasheet Download
NPA-100B-10WD.pdf
Availability of NPA-100B-10WD
QUANTITY
NPA-100B-10WD Order Process
Ship out your order
Specifications of NPA-100B-10WD
Internal Part NumberEIS-NPA-100B-10WD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)5A (24 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNPA MEMS Pressure Sensors
3D ModelNPA Series.pdfNPA Series Model Instr
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesNPA-100
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure1 PSI (6.89 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output40 mV ~ 120 mV
Accuracy±1.5%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.12" (3mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleGull Wing
Maximum Pressure35 PSI (241.32 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case14-SMD Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPA-100B-10WD
NPA-100B-10WD Details Description
Related parts for NPA-100B-10WD
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 3.5A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
SUBRACK REAR ALIGNMENT STRP 84HP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC EEPROM I2C BUS 16KBIT 8VSON datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf