Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPA-300B-015D
NPA-300B-015D picture photo
Mfg. Part Number
NPA-300B-015D
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 15PSI DIFF SMD
Datasheet Download
NPA-300B-015D.pdf
Availability of NPA-300B-015D
QUANTITY
NPA-300B-015D Order Process
Ship out your order
Specifications of NPA-300B-015D
Internal Part NumberEIS-NPA-300B-015D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)5A (24 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNPA MEMS Pressure Sensors
3D ModelNPA Series.pdfNPA Series Model Instr
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesNPA-300
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output2 V ~ 3 V
Accuracy±1.5%
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Port SizeMale - 0.12" (3mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleGull Wing
Maximum Pressure60 PSI (413.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case14-SMD Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPA-300B-015D
NPA-300B-015D Details Description
Related parts for NPA-300B-015D
CABLE 4COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 150PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 60POS datasheet.pdf
RING PERMA SEAL SA-222-56 datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 160MA 16 OHM TH datasheet.pdf