Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPA-300B-10WD
NPA-300B-10WD picture photo
Mfg. Part Number
NPA-300B-10WD
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 14SMD
Datasheet Download
NPA-300B-10WD.pdf
Availability of NPA-300B-10WD
QUANTITY
NPA-300B-10WD Order Process
Ship out your order
Specifications of NPA-300B-10WD
Internal Part NumberEIS-NPA-300B-10WD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)5A (24 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNPA MEMS Pressure Sensors
3D ModelNPA Series.pdfNPA Series Model Instr
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesNPA-300
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure1 PSI (6.89 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 3 V
Accuracy±1.5%
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Port SizeMale - 0.12" (3mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleGull Wing
Maximum Pressure35 PSI (241.32 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case14-SMD Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPA-300B-10WD
NPA-300B-10WD Details Description
Related parts for NPA-300B-10WD
CONN EDGECARD 12POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES CERM WW 10W 6.8K OHM 5% datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V/3.3V 0.6A 16SON datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 44 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 1% 5W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 22P INLINE SKT SLD datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf